9 grudnia 2017r. (w sobotę) na placu manewrowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego(WORD) przy ul. Radomskiego 1 odbyło się szkolenie z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym osób niepełnosprawnych.

Szkolenie z warsztatami oraz pokazy dla niepełnosprawnych – podopiecznych i opiekunów ze Stowarzyszenia im. O. Pio w Radomiu zorganizowane zostały przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu przy wsparciu radomskiej Spółki MPK oraz KM Policji w Radomiu.

W części teoretycznej szkolenia st. sierż. Renata Gawryś z Wydziału RD KM Policji w Radomiu zapoznała uczestników szkolenia z obowiązującymi przepisami w zakresie poruszania się w ruchu drogowym, a następnie instruktor nauki jazdy pan Marcin Suwała z OSK AS omówił możliwości dofinansowania kursu na prawo jazdy oraz zakupu pojazdu przystosowanego do niepełnosprawności. Każdy z uczestników otrzymał także w prezencie przypinki i opaski odblaskowe. Po części teoretycznej uczestnicy udali się na plac manewrowy, gdzie kierowcy MPK Sp. z. o.o. p. Roman Kucharski i p. Zbigniew Sasin pokazali jak w praktyce korzystać z platform ułatwiających wsiadanie do autobusu osobom niepełnosprawnym oraz prawidłowo zabezpieczać wózek wewnątrz pojazdu. Wielką atrakcją była możliwość pod nadzorem instruktorów nauki jazdy osobistego pokierowania pojazdem osobowym i przekonania się, że i osoba niepełnosprawna może korzystać z pojazdu specjalnie przystosowanego dla osób niepełnosprawnych. Dużo zabawy wywołało u uczestników wykorzystanie podczas kierowania pojazdem okularów imitujących widzenie kierowcy pod wpływem alkoholu. Było tu wiele śmiechu i wesołych sytuacji. Szkolenie połączone z praktycznymi warsztatami miało wielkie powodzenie i sprawiło dużo radości oraz niezwykłych wrażeń podopiecznym – niepełnosprawnym ze Stowarzyszenia im. O. Pio w Radomiu.

W ich imieniu Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania:

Dyrektorowi WORD w Radomiu Panu Dariuszowi Piątkowi wraz ze współpracownikami – Zastępcą Dyrektora Panem Zbigniewem Mazurkiewiczem, Panią Moniką Kuchcik i Panem Andrzejem Majewskim,

Prezesowi MPK Sp. z o.o. w Radomiu Panu Krzysztofowi Zalibowskiemu,
oraz kierowcom – p. Romanowi Kucharskiemu i p. Zbigniewowi Sasinowi,

St. sierżant Renacie Gawryś z Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji,

Instruktorom nauki jazdy: p. Marcinowi Suwale z OSK AS, oraz p. Leszkowi Bogatkowi z OSK MEDAL,

oraz wolontariuszom, a zwłaszcza p. Kazimierzowi Markowskiemu za pomoc w organizacji i koordynacji tego szkolenia.

Poniżej zdjęcia z warsztatów:

ozio_gallery_nano