Projekt Balonowa Frajda

Projekt "Balonowa Frajda" możemy oficjalnie uznać za zakończony, złożony przez nas raport został pozytywnie przyjęty przez komisię. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim bez których realizacja tego projektu nie była by możliwa.

W dniu 14 kwietnia 2012 roku spotkaliśmy się na lotnisku w Piastowie, aby zrealizować ostatni etap projektu "Balonowa frajda". Tym razem mogliśmy cieszyć się dobrą pogodą. Zawody balonowe rozpoczęły się od wyboru składu jury, którego zadaniem miało być mierzenie czasu lotu balonów wykonanych podczas wcześniejszych zajęć. Przed rozpoczęciem zawodów szczegółowo omówiono zasady mierzenia czasu lotów (jest on mierzony dopóki balon nie zniknie z pola widzenia bądź upadnie na ziemię) oraz wyjątkowe sytuacje (np. gdy osiądzie na chwilę na ziemi by ponownie poderwać się do lotu). Każdy z uczestników otrzymał numer startowy, którym był oznaczony również jego balon. Następnie instruktorzy napełniali balony ciepłym powietrzem przy udziale każdego uczestnika zawodów i puszczali je w powietrze. Kolorowe balony wspaniale prezentowały się na błękitnym niebie.

Po zakończeniu zawodów balonowych uczestnicy projektu udali się do świetlicy, gdzie podczas poczęstunku mieli możliwość obejrzeć film "Odlot", który wszystkim bardzo się spodobał. Po zakończeniu projekcji filmu uczestnicy projektu wypełnili anonimową ankietę ewaluacyjną. Po podsumowaniu wyników przez jury nastąpiło ogłoszenie zwycięzców zawodów balonowych i wręczenie pucharów. Zwycięzcami zostały:

  1. - Malwina Klimek,
  2. - Marlena Figura,
  3. - Magdalena Chodelska.

Pozostali uczestnicy zawodów otrzymali okolicznościowe dyplomy i kalendarze szkolne.

Na zakończenie Koordynator projektu - Monika Bieniek, w imieniu Grupy Inicjatywnej podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w projekcie jak również organizacji wspierającej - Stowarzyszeniu im. O. Pio w Radomiu.
Prezes Stowarzyszenia im. O. Pio w Radomiu Pani Jadwiga Panek-Lenartowicz w swojej wypowiedzi serdecznie podziękowała Grupie Inicjatywnej (Monika, Basia, Sebastian i Grzegorz), uczestnikom projektu oraz pani dyrektor i pedagogom z Zespółu Szkół Ogólnokształcących w Natolinie za dobrą współpracę i udział w projekcie.
Każdy z uczestników otrzyma także, jako pamiątkę z udziału w "Balonowej frajdzie", płytę zawierającą film i zdjęcia z przebiegu projektu.
Płyty te, wraz z kalendarzami szkolnymi zostaną również rozprowadzone w radomskich szkołach w celu promocji programu "Młodzież w działaniu". 


 

 

W dniu 31 marca odbył się kolejny etap projektu "Balonowa frajda". Zaplanowano w tym dniu Festyn Rodzinny oraz zawody balonowe. Ze względu na warunki pogodowe zawody balonowe nie mogły się odbyć.
O godzinie 11.00 wszystkich przybyłych, zebranych w świetlicy lotniska w Piastowie powitał prowadzący całą imprezę Pan Dariusz Osiej - konferansjer z telewizji DAMI. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Wojciech Walczak - Wójt  Gminy Jedlińsk; Pani Jolanta Rzeczkowska - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Natolinie; Płk dypl.dr.pil. Marek Bylinka - Prezes Aeroklubu Radomskiego, z-ca Rektora Wyzszej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie - , Pan Stanisław Szczepanowski - Dyrektor Aeroklubu Radomskiego, oraz Pan Marcin Wosik - Wiceprezes Stowarzyszenia im. O. Pio w Radomiu.   
Przybyli na Festyn mogli m.in. obejrzeć świetnie  zrealiozowany film z Mistrzostw Świata Akrobacji Samolotowej zorganizowanym w 2006 r. na Lotnisku w Sadkowie przez Areoklub Radomski. Karol Janik (reprezentant Polski w klasie F2B modelarstwa)zaprezentował się ze swoim wyczynowym modelem latającym i opowiedział m.in. o jego budowie i obsłudze, nie zabrakło również innych ciekawostek na ten temat.
Podczas Festynu można było również zapoznać się z ciekawymi materiałami otrzymanymi z muzeum balonów w Gersthofen (w Niemczech) w tym m.in. katalogami, pocztówkami i ulotkami prezentujacymi zbiory muzeum.
 Po zakończeniu wyświetlania filmu, w hangarach lotniska można było obejrzeć wystawione tam samoloty i szybowce, zapoznać się z ich historią oraz usiąść za ich sterami, by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy pilot i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie:)
 
Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe zawody balonowe zostały przełożone na 14.04.12r. (również na lotnisku w Piastowie), jednak pod specjalnie przygotowanym namiotem zostały zaprezentowane przykładowe balony, wykonywane tą samą techniką jak podczas zajęć w ramach projektu.  Po prezentacji, wszystkim uczestnikom projektu "Balonowa frajda" pamiątkowe statuetki wręczyli Panowie: Wojciech Walczak, Marek Bylinka i Dariusz Osiej oraz koordynator projektu Monika Bieniek.
 
Pod namiotem był zorganizowany catering (zupa grochowa oraz kiełbaski z opiekanymi ziemniaczkami + gorąca herbata) na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy Festynu.

 
 

Zakończyliśmy już pierwszy etap projektu "Balonowa frajda". 17 marca odbyły się ostatnie zajęcia z cyklu wykonywania balonów. Jak widać na zdjęciach poniżej tym razem czekały na uczestników prace wykończeniowe związane z doklejaniem górnych i dolnych elementów balonów. W ten sposób, balony zostały przygotowane to wielkiego finału czyli ich prezentacji oraz zawodów podczas Festynu Rodzinnego na lotnisku w Piastowie. Odbędzie się on już 31 marca - rozpoczęcie o godzinie 11.00. Oprócz zawodów balonowych przewidzianych jest wiele innych atrakcji, w tym m.in. pokazy modeli latających oraz prezentacja samolotów i szybowców Aeroklubu Radomskiego. Serdeczne wszystkich zapraszamy! 


 

Już po raz trzeci spotkaliśmy się wspólnie na zajęciach z wykonywania balonów.  Wszyscy uczestnicy projektu, już doświadczeni w sklejaniu balonów, zabrali się ochoczo do pracy.  Radośnie upływał nam czas na zajęciach jak też podczas przerwy na poczęstunek ze słodkościami. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć poniżej.
 

W dniu 18 lutego zebraliśmy się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Kornela Makuszyńskiego w Natolinie, na kolejnym spotkaniu z cyklu "Balonowa frajda". Tym razem praca nad balonami rozpoczęła się pełną parą. Panowie instruktorzy pokazali przykładowy balon, który okazale zwisł w pobliżu stanowisk pracy. Demonstracja jak łączyć poszczególne części balonu pokazała,że nie jest to skomplikowane ale też nie takie łatwe jak by się mogło wydawać. Trzeba być bardzo uważnym by kolejne warstwy się nie złączyły a balon jest taki długi :). Sami możecie sprawdzić dzięki umieszczonej poniżej relacji wideo.

 

                        

  


 

Oficjalne rozpoczęcie projektu "Balonowa frajda" już za nami! 4 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Kornela Makuszyńskiego w Natolinie nastąpiła inauguracja projektu.

Adresatów projektu (dzieci i młodzież) wraz z rodzicami powitała członek Zarządu Stowarzyszenia im.O.Pio w Radomiu p.Annabela Borysiewicz. Przedstawiła ona osoby bezpośrednio zaangażowane w projekt: p.Stanisława Szczepanowskiego - coach'a, który będzie sprawować opiekę nad całym projektem oraz panów instruktorów Andrzeja Zawiszę i Tadeusza Świerczyńskiego , którzy będą wspólnie z beneficjentami wykonywać balony.

W dalszej części spotkania Barbara Przygoda - przedstawicielka grupy inicjatywnej opowiedziała o projekcie i przedstawiła harmonogram działań. Zgromadzonym przedstawiono ideę i założenia realizowanego projektu oraz przybliżono tematykę sportu balonowego.Podkreślono, że projekt może być zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu "Młodzież w działaniu" Akcja 1.2. - Inicjatywy Młodzieżowe.

Następnie p. dyr. szkoły Jolanta Rzeczkowska jeszcze raz serdecznie powitała wszystkich zebranych.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania grupy współpracujących zespołów udały się do swoich stanowisk, by tam, pod kierunkiem instruktorów, popuścić wodze fantazji przy wizualizacji wymarzonego balonu. Burza mózgów zaowocowała wieloma wspaniałymi projektami, które będą realizowane w trakcie kolejnych spotkań. Przy małym słodkim co nieco też nie zabrakło rozmów o balonach i wykonanych projektach. Niespodziewanie odwiedzili nas przedstawiciele portalu cozadzien.com.pl. Zainteresowanych odsyłam do poniższego linka (wystarczy kliknąć)

http://www.cozadzien.com.pl/wiadomosci/4668.html

 

Już na następnym spotkaniu - 18 lutego - czeka nas ekscytująca praca klejenia balonów!

Zachęcamy do obejrzenia galerii, uśmiechnięte buzie mówią same za siebie:)

  


 

W dniu 04-02-2012 Spotykamy się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Natolinie im. Kornela Makuszyńskiego.

  1. O godz. 11:00 pani Annabela Borysiewicz powita Panią Dyrektor i wszystkich pozostałych gości.
  2. Koordynator wniosku - wolontariuszka Monika Bieniek opowie o projekcie.
  3. Dyrektor Aeroklubu Radomskiego pan Stanisław Szczepanowski opowie o sporcie balonowym.
  4. Dzieci - uczestnicy projektu zostaną zaproszone do swoich stanowisk (4 stanowiska), by razem z instruktorami (p. Andrzej Zawisza i p. Tadeusz Świerczyński) rozpocząć wykonywanie balonów.
  5. Poczęstunek dla dzieci, rodziców, opiekunów.

   Zespół Szkół Ogólnokształcących w Natolinie im. Kornela Makuszyńskiego

    

   natolin


  logo

   

  Balonowa frajda to wniosek napisany przez grupę inicjatywną - nieformalną grupę młodzieży o nazwie "Młodzież z pasją" składającą się z 4 wolontariuszy skupionych przy Stowarzyszeniu im. Ojca Pio (Monika Bieniek - koordynator, Barbara Przygoda, Grzegorz Gębski, Sebastian Wosik), osobą wspierającą jest (coach) Pan Stanisław Szczepanowski.

   

  Projekt realizowany w ramach Programu "Młodzież w działaniu" Akcja 1.2 Inicjatywy Młodzieżowe.
  tytuł projektu:  „Balonowa frajda”.

   

  Projekt finansowany ze środków UE pozyskanych w ramach ww. programu.

   

  Projekt będzie realizowany dla 20 osobowej grupy dzieci i młodzieży (ze szczególnym  uwzględnieniem  osób niepełnosprawnych).
  Beneficjentami będą dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia im. O. Pio w Radomiu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radomiu – Natolinie.
  W projekcie będą uczestniczyć również instruktorzy modelarstwa Aeroklubu Radomskiego oraz wolontariusze.
  Projekt „Balonowa frajda” przybliża beneficjentom i uczestnikom tematykę sportu balonowego i jego realizację w praktyce z uwzględnieniem nauki i samodzielnego wykonania balonów z gotowych elementów wg metody przedstawionej przez instruktorów.


  Projekt ma pokazać uczestnikom, że jest możliwa owocna współpraca i zintegrowane działanie osób niepełnosprawnych i zdrowych w dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu, oraz że w/w osoby mogą być partnerami zarówno w zabawie jak i w życiu. W projekcie zaplanowano 7 spotkań, które obejmą: zajęcia z wykonywania balonów, zawody balonowe i podsumowanie projektu.


  Całkowity czas trwania projektu: 121 dni (od 01.01.2012 do 30.04.2012).

   


   

  Projekt sfinansowany w ramach programu "Młodzież w działaniu" Akcja 1.2. - Inicjatywy Młodzieżowe, zgodnie z umową 12/283/2011.


  Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Komisja Europejska nie odpowiada za za wykorzystywanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

   

   

  mlodziez_w_dzialaniu_rgb frse_logo

   

   

   

   

  Logo_Stowarzyszenia

  Agencja reklamowa nDesign.
  Copyright 2012

  Stowarzyszenie im. O. Pio w Radomiu 2012